Леся Українка
https://docs.google.com/presentation/d/1qnqD3lK2WM-pH_AhBrCDF-oVdftVsEiE/edit?usp=sharing&ouid=114186182551766389891&rtpof=true&sd=trueУрок математики у 3 класі
Тема. Порівнюємо частини цілого.
Мета: формувати
уявлення про дроби із чисельником 1; предметну математичну компетентність:
обчислювальні, інформаційно-графічні, логічні, геометричні, алгебраїчні
навички; ключові компетентності:
навички пізнавальної діяльності, уміння усвідомлювати аналізувати,
оцінювати результати своєї діяльності; комунікативні: уміння працювати в
групі, парах, толерантне ставлення до думок однокласників.
Форми та методи навчання: робота в групах, парах, створення атмосфери творчого пошуку,
рефлексія, мозковий штурм.
Обладнання та матеріали: мультимедійне обладнання, презентація до уроку,
підручник, картки, наочність.
Тип уроку: комбінований.
Форма уроку: урок-подорож.
Технології:
інформаційно-комунікативні, інтерактивні, технологія співпраці,
квест-технології.
Очікувані результати:
Після цього уроку учні зможуть:
-
ділити ціле на рівні
частини й виділяти одну з них;
-
порівнювати дроби з
чисельником 1 за допомогою засобів наочності;
-
розрізняти поняття
чисельник і знаменник дробу;
-
розуміти поняття
частини числа та спосіб утворення частин;
-
складати і
розв’язувати обернені задачі;
Хід уроку
І. Організаційний етап
- Найдивовижніше явище в світі –
людська доброта. Подаруйте посмішки одне одному. Передайте свій хороший настрій
друзям і гостям.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та
завдань уроку.
-
Ми познайомилися з
дробами. Появу дробів пов’язують із практичними потребами людини, адже задачі,
в яких потрібно виконувати ділення цілого на рівні частини були дуже
поширеними. Найімовірніше, першими дробами були дроби з чисельником 1. Їх
називали «єгипетські».
-
Сьогодні ми відкриємо
для себе нові знання, які знадобляться вам у житті, бо зустрічатиметесь з ними
дуже часто.
-
Сьогодні на уроці ми
продовжуємо вивчати дроби з чисельником 1. Будемо не тільки вчитися порівнювати
їх між собою, а ще дізнаємося яка частина цілого є найбільшою.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
учнів
Сьогодні у нас не зовсім звичайний урок, ми будемо мандрувати. Що це за подорож? Куди і навіщо?
Сьогодні ви
подорожуватимете в незвичайному світі - світі математики. Це чудовий і
казковий рай, де
живуть числа і фігури.
Щоб отримати ключ до
знань, вам потрібно відвідати п’ять королівств. Потрапити в кожне з них проста
річ, та вийти з нього ви зможете лише тоді,коли виконаєте завдання цього
королівства, що і стане перепусткою в подальшу подорож.
Жили – були в тридев̕
ятому царстві, в тридесятому государстві Іван Царевич – хоробрий і розумний
юнак і дівчина Олена Прекрасна – засліплюючої краси. Але якось налетів Кощій
Безсмертний і вкрав Олену у свій замок та посадив у підвал. Цар видав наказ: «Хто Олену Прекрасну визволить,
той отримає медаль від королівства». Перед тим, як відправитись у далеку
дорогу Іван Царевич вирішив
перевірити чи зможете ви йому допомогти, для цього треба відповісти на декілька
питань.
1. Вправа «Мозковий штурм»
-
Що означає чисельник
дробу?
-
Що означає знаменник
дробу?
-
Як називається
половина цілого?
-
Як іншими словами
можна сказати одна третя; одна четверта цілого?
-
Що означає риска
дробу? -
Назвіть компоненти
множення; ділення?
-
Як знайти невідомий
множник? Як знайти невідоме ділене? Від’ємник?
Упевнившись у ваших знаннях, Іван Царевич вирушив в
дорогу, яка проходила через густий і
темний ліс. Йшов, йшов і раптом йому назустріч
господар лісу і охоронець першого королівства – ведмідь. Затряслись
дерева, і посипались під ноги чарівні шишки. «Чим швидше їх назбираєш, тим
швидше вийдеш звідси. Але шишки не прості, а із завданнями» - каже ведмідь.
Завдання 1 (с.86).
Виконайте арифметичні дії.
2. Робота в зошиті.
Запишіть каліграфічно
число 26.
Дайте характеристику
числа 26 (натуральне число, сусіди числа 25 і 27, в числі 2 дес. і 6 од.)
3. Робота з геометричним матеріалом.
Чудово, ви впорались!
Зайшов Іван у Королівство «Геометричні
фігури». Йому треба виконати завдання з математичними матеріалами.
Не
знайшовши там Олени Прекрасної, і подолавши першу перешкоду, рушив далі. Дійшов
до другого Королівства «Частини цілого».
На воротах зустрічає його Змій: «Хто тут
вирішив зі мною трьохголовим змагатися? Тебе чекають завдання. »
4.
Робота з підручником.
Завдання 3 (с.86). Обери
рисунки, на яких проілюстровано 1/5 частину цілого.
Далі на шляху до замка
Кощія постали дерева – велетні, щоб вони розступились треба виконати завдання.
Картка №1. Зафарбуй
відповідну частину цілого.
ІV. Формування нових
знань та способів дій.
1.
Ознайомлення зі
способом порівняння дробів
Розступились дерева, а далі на нього чекали
несподіванки у Королівстві «Порівняння частин цілого».
Завдання 4 (с.86). Що спільне в рисунках? Запиши, яку частину кожної
фігури зафарбовано. Прочитай кожний дріб. Назви чисельник, знаменник. Що можна
сказати про знаменник найменшого дробу? Найбільшого дробу? Що цікаве можна
помітити?
Порівнюємо частини практично.
-
Яка частина цілого
більша?
-
Зверніть увагу на
знаменники цих дробів. Знаменник більшого дробу – менший, а знаменник меншого
дробу – більший.
- Який висновок можемо зробити? (
).
Порівнюючи дроби ми самі вивели правило.
(правило прикріпити
на дошку, прочитати)
2.
Первинне
закріплення способу порівняння дробів
Завдання 5 (с.86) Накресли один під одним 4 прямокутники зі сторонами
12 і 1 см. Послідовно зафарбуй:
;
;
;
. Користуючись одержаними рисунками, порівняй подані
дроби попарно. Запиши дроби в порядку зростання.
-
Дивимось на дошку.
-
Розгляньте смужки. Що
в них спільного?
-
На скільки рівних
частин поділено першу смужку? Зафарбуйте половину.
-
Скільки половин у
цілому?
-
На скільки рівних
частин поділено другу смужку? Зафарбуйте чверть смужки.
-
Скільки четвертин у
цілому?
-
На скільки рівних
частин поділено третю смужку? Зафарбуйте шосту частину смужки.
-
Скільки шостих
частин у цілому?
-
На скільки рівних
частин поділено четверту смужку? Зафарбуйте дванадцяту частину смужки.
-
Скільки дванадцятих
частин у цілому?
-
Порівняйте
дроби. Яка частина більша? Чому?
Коментар: чим на більше число рівних частин розділили ціле,
тим менша величина однієї такої частини.
Час відпочити і вирушимо далі.
Фізкультхвилинка
V. Формування вмінь та навичок. Закріплення вивченого.
1. Удосконалення вміння розв’язувати
задачі.
Тільки знайшов Іван Царевич потрібну доріжку, як піднявся вітер і якийсь свист, все
сильнішав. Це вийшов захищати свої володіння Соловей – розбійник. «Хто тут на
моїй лісовій поляні турбує моїх звірят?
Щоб продовжити розшукувати Олену –
Прекрасну розв̕ яжи задачі лісових
мешканців.»
Королівство «Задачі».
Задача 6.
Диню масою 8 кг розрізали на чотири рівні частини. Як назвати одну таку частину
дині? Поміркуй, скільки кілограмів важить чверть дині?
Задача
7.
Столяр
відрізав від дошки її п'яту частину. Коли він виміряв відрізану частину дошки,
то вийшло 7 дм. Скільки пятих частин у цілій дошці? Що треба зробити, щоб
дізнатися про довжину цілої дошки?
2. Закріплення
уявлення про порівняння дробів із чисельником 1.
Впорався
Іван Царевич з усіма завданнями Королівства та зголоднів. Лісові мешканці
привели Івана до місцевої їдальні. Щоб нагодувати Царевича вам треба виконати
завдання.
-
Заповніть начинкою відповідну
частину піци.
-
Яку частину піци треба з’їсти
Івану Царевичу, щоб точно наївся? Чому? (Яка частина піци найбільша?)
Дійшов Іван Царевич до королівства Кощія
Безсмертного, пробрався крізь хащі та побачив свою кохану. Для того, щоб
побороти Кощія необхідно розв’язати задачу.
Задача 9. Як доповнити короткий запис
задачі? Розв’яжи задачу. Склади та
розв’яжи обернені задачі.
3. Робота в групах.
І група. Розв’язує пряму задачу.
ІІ група. Розв’язує обернену задачу на знаходження
першого множника.
ІІІ група. Розв’язує обернену задачу на знаходження
другого множника.
5. Перевірка
розв’язання задачі.
Ви чудово попрацювали в групах і справились із завданням.
Переміг всі перешкоди Іван та звільнив Олену –
Прекрасну. Добро перемогло зло. Знання, кмітливість разом знесуть всі перешкоди
на шляху.
Подивіться,
ми отримали ключ до знань. Та, звичайно, отримаємо медалі від королівства.
VI. Пояснення
домашнього завдання.
С.86 №8 – замінити одиниці вимірювання величини іншими одиницями;
№10 – розв’язати
задачу.
VII. Етап підбиття
підсумків уроку.
Настав час підвести підсумки.
Подивіться,
ми отримали ключ до знань. Та, звичайно, отримаємо медалі від королівства.
VIII. Рефлексія
навчально – пізнавальної діяльності учнів.
-
Які знання ви
одержали сьогодні на уроці?
-
Як одержати половину
(третину, чверть) від цілого?
-
Що було найскладнішим?
-
Що сподобалось
найбільше?
-
Оберіть відповідну цеглинку лего з враженнями від уроку.
-
Ви були сьогодні
активними, дружними. Мої сподівання справдились.
https://docs.google.com/presentation/d/1qnqD3lK2WM-pH_AhBrCDF-oVdftVsEiE/edit?usp=sharing&ouid=114186182551766389891&rtpof=true&sd=true





Диню масою 8 кг розрізали на чотири рівні частини. Як назвати одну таку частину дині? Поміркуй, скільки кілограмів важить чверть дині?
Методичний матеріал для 1-го класу






Всіх вона нас пестить, тішить,
Завжди скрізь буває з нами.
Відгадайте: хто це? (Мама).
Матінці допомагає?
З ним нічого не боюсь,
Здогадались? Це…(Татусь).
Добра, мила і старенька.
Я ніколи не журюся,
Бо у мене є … (Бабуся).
Заклопотаний, відважний.
Всього я в житті навчусь,
Бо зі мною мій … (Дідусь).
Всім питання задає,
І вертлява, й невеличка,
Моя люба це … (Сестричка).
Іграшками поділюся.
Буду з ним дружити, грати.
Познайомтесь, це мій … (Братик).
Немає коментарів:
Дописати коментар